Tytuł: Dubaj. Prawdziwe oblicze
Autor: Jacek Pałkiewicz
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Data wydania: 16 maja 2016
ISBN: 9788377859490
Liczba stron: 388
Dubaj. Miasto wielkich pieniędzy, ociekające złotem i paletą wspaniałych barw, przyciągające do swego serca tłumy turystów. Dubaj, to miejsce, które swoim bogactwem, fantastyczną i niesamowitą otoczką, przyćmiewa to, co na pierwszy rzut oka staje się niezauważalne. Jeżeli macie ochotę poznać ze mną to niezmiernie tajemnicze i fascynujące miejsce - zapraszam.
Jacek Pałkiewicz jest reporterem, podróżnikiem, odkrywcą i członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Urodził się w niemieckim obozie pracy. Karierę podróżniczą rozpoczynał jako oficer na statkach taniej bandery panamskiej (1971-72). W 1973 roku pracował jako inspektor kopalni diamentów w Sierra Leone i kopalni złota w Ghanie. W 1975 roku ukończył Szkołę Dziennikarską w Mediolanie i od tego czasu pracował jako dziennikarz między innymi przez wiele lat w dodatku ilustrowanym "Sette" do "Corierre della Sera". Jest autorem kilkunastu książek oraz filmów dokumentalnych, publikuje reportaże w licznych magazynach europejskich. [źródło]. Słyszałam już o książkach autora, między innymi o Eksploracji oraz o Syberii. Wyprawie na biegun zimna, jednak pierwszy raz miałam przyjemność poznać jego dzieło. Tym razem autor przeniósł się z dzikich terenów do ogromnej cywilizacji, zabierając żonę Lindę na wakacje.
Tak jak wspomniałam, z wierzchu Dubaj zdaje się ociekać złotem i całą paletą pięknych barw. Taki też jest początek książki Pałkiewicza, jednak im dalej się w nią zagłębiamy, tym mniej wspaniałych kolorów. Znakomitość i wspaniałość miasta, odkrywa przed nami swoje mroczne i ciemne zakamarki. Autor porusza coraz bardziej kontrowersyjne tematy, jak nierówne prawo, kwitnąca prostytucja, tortury, czy chociażby współczesne niewolnictwo. W tym miejscu powierzchownie zdaje się, że władza dba o swoich mieszkańców, zapewniając im dobrobyt. W rzeczywistości jest to społeczeństwo pozbawione demokracji i w pewnym sensie jest zniewolone. Na każdym kroku znajdują się kamery i dosłownie wszędzie czai się policja w cywilu. O Dubaju nie można mówić źle. Szejk najzwyczajniej w świecie, kupił sobie uległość mieszkańców.
Autor książki miał szczęście. Udało mu się poznać pewnego mężczyznę, który pełni funkcję jego przewodnika. Izmir przedstawia Pałkiewiczowi Dubaj od tej drugiej, ciemnej strony. Zapoznaje z ludźmi, którzy od dawna mieszkają w tym miejscu. Dzięki tym rozmowom, pisarz zbiera cenne informacje, którymi chętnie się z nami dzieli. Niestety, ten, kto nie wyraża się pozytywnie o Dubaju - nie ma do niego wstępu. Prawdopodobnie Jacek Pałkiewicz już nigdy do tego miejsca nie wróci. Dlaczego? Mógłby już nigdy Dubaju nie opuścić.
Dubaj. Prawdziwe oblicze nie jest zwykłą i typową publikacją podróżniczą. Nie jest też książką historyczną, gdyż nie ma swojej historii. To miejsce powstało na zwykłej pustyni. Nie posiada własnej wyjątkowej kultury ani tradycji, o której my Polacy moglibyśmy długo rozmawiać. Dubaj to wielokulturowy zlepek, gdzie znaleźć można dosłownie wszystko. Miejsce znane z wyspy w kształcie palmy (sztucznej wyspy!), niezwykłych centrów handlowych, czy najbardziej luksusowego hotelu na świecie (tzw. Żagiel).
Mnie lektura wciągnęła. Bardzo wciągnęła. Oczywiście miałam świadomość pewnych kwestii, które dotyczą tego miejsca, jednak o wielu okazuje się nie miałam bladego pojęcia. To, co ludzie mogą osiągnąć dzięki pieniądzom, przechodzi moje najśmielsze wyobrażenia. Publikację Pałkiewicza pochłonęłam migiem. Spodobały mi się umieszczone w niej zdjęcia, które pomagają wyobrazić sobie przedstawiony świat. Pomimo wszelkiego zła, jakie tam panuje, chętnie odwiedziłabym to miejsce. Obudzić się w hotelu na setnym piętrze wieżowca i pić poranną kawę, podziwiając widoki Dubaju - bezcenne. Autor solidnie przygotował się do tematu i wykonał kawał dobrej roboty! Chętnie zapoznam się z jego innymi książkami, dotyczącymi dzikiej przyrody i niezbadanych miejsc.
Dubaj. Prawdziwe oblicze to książka, którą polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o tym pięknym powierzchownie miejscu. Zdecydowanie publikacja Jacka Pałkiewicza jest cennym źródłem wiedzy, jakiej brakowało na polskim rynku wydawniczym. Nie jest to jednak książka stricte podróżnicza, więc warto o tym pamiętać!
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i s-ka
Książka bierze udział w wyzwaniu: Czytam ile chcę, Pod hasłem
Od zawsze marzę, żeby tam pojechać. Chętnie sięgnę i dowiem się więcej :)
OdpowiedzUsuńBuziaczki! ♥
Zapraszam do nas :)
rodzinne-czytanie.blogspot.com
W takim razie serdecznie polecam! A pojechac tam - oj marzenie! ;)
UsuńJeszcze nigdy nie przeczytałam książki typowo podróżniczej, ale tak pięknie piszesz o tej akurat pozycji, że chyba to zmienię. Może niekoniecznie zabiorę się za ten tytuł, ale mam u siebie w biblioteczce "Zapiski Nosorożca" Łukasza Orbitowskiego, więc jak na początek to chyba się nada ta książka :P
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko i zapraszam na nową recenzję :)
gabRysiek recenzuje
Tak jak zaznaczyłam, ta nie jest typowo podróżnicza! :) Jednak serdecznie polecam :)
UsuńMyślę, że mnie również mogłaby wciągnąć. Zapisuję sobie ten tytuł.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że tak będzie ;)
UsuńJestem zachwycona Twoją recenzją :) Muszę koniecznie przeczytać tę pozycję, już dopisana na moją listę. Muszę jakoś szybko ją zdobyć :)
OdpowiedzUsuńDziękuję:) Trochę czasu mi zajęła, ale było warto! ;)
UsuńDubaj od tej strony z pewnością warto poznać. Z chęcią przeczytam.
OdpowiedzUsuńDla mnie wiele faktów było zaskoczeniem, choć niektórzy mogą już o tym wiedzieć. Mimo wszystko polecam ;)
UsuńJakoś to miejsce mnie niezbytnio interesuje. Raczej się nie skuszę.
OdpowiedzUsuńRozumiem ;)
UsuńLubię poznawać nowe miejsca czytając książki, więc chętnie przeczytałabym tę książkę :)
OdpowiedzUsuńW takim razie serdecznie polecam ;)
UsuńJestem bardzo ciekawa tej lektury :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że się nie zawiedziesz ;)
UsuńDubaj poza moim zasięgiem, więc choć książka mnie tam zaprowadzi ;)
OdpowiedzUsuńPoza moim na razie też, więc tym chętniej przeczytałam książkę;)
UsuńUwielbiam Twoje recenzje. Pałkiewicz to bardzo ciekawy człowiek, odkrywca nieznanych zakątków. Wiedziałaś, że dotarł do prawdziwych źródeł Amazonki, czym podważył wcześniejsze ustalenia na ich temat? pisze o tym w książce "Amazonka. Zagadka źródła królowej rzek". Niezwykle interesująca książka. Myślę, że by Ci się spodobała. A na ten "Dubaj" narobiłaś mi szalonej ochoty.
OdpowiedzUsuńO jej, dziękuję! Nie wiem, co tak bardzo lubisz w moich recenzjach, ale bardzo cieszą mnie Twoje słowa! :) Przyznam szczerze, że o tym nie wiedziałam. Mam ochotę na kolejne książki autora, wiec może akurat na tę się skuszę :) dzięki!
UsuńCieszę się, że książka Cię wciągnęła. Ja jednak spasuje, gdyż mam obecnie inne zobowiązania czytelnicze.
OdpowiedzUsuńRozumiem ;)
UsuńHmmm..w sumie warto się nad nią zastanowić :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie warto! ;)
UsuńNiestety to nie książka dla mnie, ale recenzję czytało mi się bardzo bardzo przyjemnie.
OdpowiedzUsuńBardzo Ci dziękuję za miłe słowa! :)
UsuńBogactwo i przepych odwraca uwagę ogółu od prawdziwego Dubaju. Książkę na pewno przeczytam, żeby poznać mroczne sekrety tego miejsca...
OdpowiedzUsuńDario, niestety nie mogę zaliczyć tej książki do Pod hasłem, ponieważ w wyjaśnieniu napisałam, że nie zaliczam lit. podróżniczej i przewodników a to jest właśnie podróżnicza...
OdpowiedzUsuń