piątek, 9 grudnia 2016

"W labiryncie obłędu" - Jolanta Kosowska [recenzja]
Tytuł: W labiryncie obłędu
Autor: Jolanta Kosowska
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 26 października 2016
Liczba stron: 270


     Z piórem pani Jolanty Kosowskiej nie miałam do tej pory styczności. Wstyd się przyznać, ale odnosiłam wrażenie, że jej powieści przeznaczone są dla "starszego pokolenia". W pewnym momencie jednak zaczęłam coraz częściej trafiać na bardzo pozytywne recenzje jej książek, które pisały moje bliższe i dalsze znajome. Po krótkiej konsultacji z koleżanką, której wiem, że w sprawach czytelniczych mogę bezgranicznie ufać postanowiłam sprawdzić na własnej skórze, o czym autorka pisze. Co ciekawsze w jednym momencie spłynęły do mnie jej dwie najnowsze książki. O jednej z nich opowiem Wam dzisiaj.

     Wojciech Krzewiński jest wziętym psychoterapeutą.  Stosuje niekonwencjonalne metody, które przysparzają mu zarówno zachwyconych pacjentów, jak i zagorzałych wrogów. Pewnego dnia tajemniczy przybysz z Włoch przekazuje mu wiadomość, że Karolina, dawna dziewczyna Wojtka, potrzebuje pomocy.  Młoda, ale odnosząca już sukcesy malarka pracuje obecnie w Toskanii, na jesieni planuje dużą wystawę we Florencji i wydaje się ostatnią osobą, która mogłaby wymagać psychoterapii. Cała sprawa pachnie szytą grubymi nićmi mistyfikacją, mimo to Wojtek postanawia pojechać do hotelu, w którym miała zatrzymać się Karolina. Niedługo potem zaczynają mnożyć się pytania bez odpowiedzi. [opis wydawcy]

     Tak jak już wspomniałam, jest to moje pierwsze spotkanie z piórem pisarki i jakże udane. Jestem szczerze zadowolona z lektury, która okazała się przyjemnym i nowym doświadczeniem. Po poznaniu opisu książki miałam lekkie obawy, że będzie ona podoba do powieści Igi Wiśniewskiej - Urodzeni by przegrać,  która najlepszego wrażenia na mnie nie zrobiła, o  czym już pisałam. Na szczęście, jest to zupełnie inna literatura. Autorka wydaje się być doświadczoną i znającą życie kobietą, a jej język jest niezwykle plastyczny i umiejętnie dobrany do danych sytuacji. Pod względem warsztatowym i językowym zdecydowanie nie mam nic do zarzucenia. 

      Bardzo podoba mi się fakt, że autorka choć część fabuła osadza poza granicami naszego kraju, do razem z bohaterami do niego wraca. To po pierwsze. Po drugie, choć Karolina opuszcza nasze granice, to jest Polką z krwi i kości. Właśnie tego brakuje mi w wielu polskich powieściach. Polskości! Tu ją dostałam, za co jestem niezmiernie wdzięczna. 

      Ciekawym i wartym uwagi zabiegiem, jest narracja. Z jednej strony wszystko poznajemy od strony Wojciecha, który wprowadza nas do swojego świata, wspomnień oraz emocji, które mu towarzyszą. Swoją drogą bardzo lubię, kiedy świat przedstawiony obrazuje mi mężczyzna. W ten sposób poznajemy psychoterapeutę, jednak z zapisków w pamiętniku możemy poznać również ich autorkę - Karolinę. Dzięki takim narracjom akcja przeskakuje w czasie i miejscu, nie jest jednolita i monotonna, co wpływa na kolejne korzyści książki Jolanty Kosowskiej. 

      Fabuła jest bardzo dobrze przemyślana. Autorka zgrabnie bawi się z czytelnikiem w kotka i muszkę, umiejętnie wyprowadzając go w pole. Czytelnicy wspólnie z Wojciechem próbują rozwikłać zagadkę, snują z nim domysły i wyciągają wnioski, aby na końcu mogło się okazać, że to wszystko, to drogi donikąd, ślepe uliczki. To, co stawia kropkę nad i tej powieści, to zaskakujące i niebanalne zakończenie. Dla mnie dobra sensacja musi trzymać mnie w napięciu, poruszać moje emocje i przyspieszać bicie serca. Może i serce nie chciało mi wyskoczyć z ciała, ale biło naprawdę mocno. Lektura trzymająca w napięciu i dostarczająca szeregu emocji! Po prostu obłęd!

      W labiryncie obłędu to bardzo dobra powieść, z przemyślaną fabułą, zgrabnie poprowadzoną akcją i efektywnym zakończeniem. Trzyma w napięciu i dostarcza czytelnikowi emocji doprowadzając go poprzez labirynt zagadek do obłędu! Polecam!Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję księgarni Pan Tomasz4 komentarze:

 1. Dobrze wiedzieć, że warto się na książki autorki skusić. W takim razie jeśli będę miała możliwość zamowie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zwróciłabym uwagi na tę książkę, gdyby nie Twój opis, a tu okazuje się, że na czytelnika czeka bardzo przyjemna przygoda. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Do mnie autorka nie przemawia AŻ TAK, a chwilę temu czytałam bardzo negatywną opinię, więc sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też nie miałam jeszcze do czynienia z książkami autorki, ale właśnie recenzowany przez Ciebie egzemplarz mam na swojej półce i mam nadzieję, że w niedługim czasie i ja go poznam z jak najlepszej strony. ;)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...