niedziela, 23 października 2016

"Melanżeria" - Anna Klara Majewska [recenzja]

Tytuł: Melanżeria
Autor: Anna Klara Majewska
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 28 września 2016
Liczba stron: 255


     Lubię dorwać książkę, w której autor nie idzie na łatwiznę i porusza tematy trudne, kontrowersyjne i po części swoim dziełem, przedstawia własną opinię na dany temat. Po Melanżerii nie spodziewałam niczego konkretnego. Byłam raczej nastawiona na opowieść o grupie nastolatków, którzy są na etapie zabawy i jednej, wielkiej imprezy. Czy i tym razem moje przypuszczenia nie były słuszne?

     Wciągające studium relacji przyjaciół, w których pozornie beztroskie i frywolne życie wkrada się tragedia. Osadzona w Warszawie, w środowisku modnych klubów, branży modowej, ludzi bogatych, wpływowych, ale niekoniecznie spełnionych czy szczęśliwych, historia wieloletniej przyjaźni młodej kobiety i jej homoseksualnego przyjaciela. [opis wydawniczy]

     Anna Klara Majewska - pisarka, felietonistka, projektantka, redaktor naczelna ekskluzywnego magazynu podróżniczego. Córka reżysera i pisarza Janusza Majewskiego oraz fotografki Zofii Nasierowskiej. Na koncie ma jeszcze trzy inne książki: Jak dobrze wyjść za mąż po czterdziestce, Sekrety napisane wspólnie z Hanną Bakułą i Anną Ibisz oraz Rok na Majorce

     W powieści Majewskiej poznajemy trzech bohaterów - Izę z niezbyt kolorowym dzieciństwem, jednak obdarzona wielką miłością. Stara się korzystać z życia jak potrafi, a wszystko co osiągnęła, zawdzięcza jedynie sobie. Anita, piękna niczym lalka Barbie, wywodząca się z bogatej rodziny. Miała zawsze wszystko to, co chciała, a jeśli nie, zawsze sobie to wywalczyła. Zawsze marzyła o drogim życiu, pachnącym znanymi, francuskimi perfumami. Dziewczyny przyjaźnią się z Tomkiem. Gejem.

     Pewnego dnia Tomek trafia do szpitala z niedowładem ręki. Tam poddawany jest całej serii badań, które mają na celu wykryć przyczynę jego stanu i zdiagnozować chorobę. Chłopaka i Izę łączy głęboka przyjaźń. Z ich wymiany wiadomości poprzez smsy dowiadujemy się o stanie zdrowia Tomka, ale i nie tylko. To właśnie dzięki ich rozmowom, możemy dostrzec silną nić przyjaźni, jaka łączy tę dwójkę. Bohaterowie często wracają do wspomnień z dzieciństwa, lat młodości. Dzielą się z nami swoimi przeżyciami, uczuciami, jakie im towarzyszyły. Tym, jak postrzegali świat i jak sami byli postrzegani. Robią to w sposób, który uwielbiam. Za pomocą korespondencji cofają się pamięcią wstecz, by nie tylko podzielić się informacjami z najbliższym przyjacielem, ale i czytelnikiem. Dzięki temu poznajemy ich bliżej, a co za tym idzie mamy szansę na bliską znajomość. Ja to wykorzystałam i naprawdę polubiłam tę dwójkę. Choroba Tomka okazuje się być poważnym stanem i ostrzeżeniem dla wielu młodych ludzi. Sięganie po narkotyki, przygodny seks z pierwszą lepszą nadającą się osobą może być tragiczny w skutkach.  Anna Klara Majewska w niezwykle realny sposób oddaje obraz środowiska, w jakim przyszło się obracać bohaterom powieści oraz stanu fizycznego, jak i psychicznego swoich bohaterów.

     Tak, jak już wspominałam, spodziewałam się książki typowo młodzieżowej, może nawet lekko frywolnej. Dostałam jednak mądrą, życiową, refleksyjną i niosącą ogromne przesłanie powieść, do której z całą pewnością wrócę i będę ją polecać. Oczywiście jest to książka, którą moim zdaniem powinni przeczytać młodzi ludzie, którzy nie widzą, jakie skutki może nieść beztroskie życie pełne zabawy. Jest to również książka, którą polubią dorośli. Autorka tworzy wspaniałe opisy. Sprawnie posługuje się piórem, oddając uczucia i emocje, jakie towarzyszyły jej samej przy tworzeniu Melanżerii. Wiem, że zapamiętam tę historię, która choć obszerna nie jest - posiada bogate przesłanie.

     Melanżeria to niezwykła opowieść o pogoni za szczęściem, dostatnim życiem i światem, który otworzył się dla ludzi, szukających dostępu do łatwego zarobku. To słodko - gorzka historia, która porwie cię od pierwszych stron i nie puści do ostatniej kropki. Na długo pozostanie w mojej pamięci. Polecam!
Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Wielka Litera

Książka bierze udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytaniaGrunt to okładkaOlimpiada czytelnicza

5 komentarzy:

 1. Jak tylko skończę rozpoczęte "Moje serce należy do Ciebie", zabieram się za "Melanżerię". Zapowiada się wspaniale :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, nie słyszałam ani o autorce, ani o książce. Pomyślę jeszcze o niej i się zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro to mądra książka to nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro nie tylko o zabawie, a raczej o przyjaźni i skutkach pewnych działań, jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja po raz pierwszy o tej książce słyszę, ale patrzę, że całkiem interesująca lektura się zapowiada ;)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...