wtorek, 28 lutego 2017

"Wira z Powstania" - George Szlachetko, Danuta Szlachetko [recenzja]
Tytuł: Wira z Powstania
Tytuł oryginalny: Wira of Warsaw: Memoris of a Girl Soldier
Autor: George i Danuta Szlachetko
Tłymaczenie: Małgorzata Maruszkin
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 20 lipca 2016
Liczba stron: 320


     Powieści, w których wiodącą stronę stanowią prawdziwe wspomnienia i wątki historyczne stały się dla mnie w ostatnim czasie zdecydowanie ważne i ciekawe. Szczególnie upodobałam sobie średniowiecze i czasy II wojny światowej, która tak bardzo dotknęła nas, Polaków. Dziś przychodzę do Was ze słowami na temat książki, która skradła moje serce i myśli...

      Dramatyczne losy dziewczyny z powstania. Danuta "Wira" Szlachetko jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek; jej los odzwierciedla  tragedię pokolenia Kolumbów.  Jako 15-latka walczyła z bronią w ręku, kryła się w piwnicach,, przenosiła meldunki, odkopywała i opatrywała rannych. Po klęsce powstania warszawskiego została przewieziona do Niemiec, do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu emigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie jako 16-latka rozpoczęła nowe życie. W latach 60. odwiedziła Polskę i zrozumiała, że jest w swojej ojczyźnie "obcym elementem". W 2015 - już po ukazaniu się wspomnień - odwiedziła Polskę powtórnie, tym razem, aby przyjąć order Polonia Restituta.


Miałam tylko  piętnaście lat, ale opaska świadczyła, że jestem w AK i niosę pomoc. Ludzie liczyli na nas i życzliwie nas witali.


     Niezwykle trudno jest mi napisać o tej książce. Nie mogę podjąć się zadania, jakim jest jej ocenienie. Jak mogłabym ocenić życie Wiry, która dzielnie walczyła o mój kraj. O naszą wspólną ojczyznę, która z biegiem lat stała się dla Danuty Szlachetko obcym miejscem. Nie mogę tego uczynić, dlatego w tym przypadku będzie dość krótko lecz treściwie.

      Wira z Powstania to wspomnienia Danuty Szlachetko, która zamiast siedzieć w szkolnej ławce, zaplatać warkocze i wodzić wzrokiem za przystojnymi młodzieńcami, walczyła z bronią w ręku. Mój umysł tego nie pojmuje, choć bardzo chce. Wojna wydaje się tak odległa i nierzeczywista, a jednak tak bardzo i do bólu prawdziwa. Wspomnienia spisane w książce są niezwykłe, jeśli tak można je nazwać. Obraz II wojny światowej z punktu widzenia młodej dziewczyny. Na rynku wydawniczym możemy dostać całą masę książek zahaczających o tematykę wojenną, jednak każda jest jedyna, niepowtarzalna i szalenie wyjątkowa. Ta pozycja to dusza autorki, która przeżyła piekło. Nie da się jej opisać, nie można odnaleźć odpowiednich słów, by przedstawić jej treść. Jedyna rada, aby czegokolwiek się o niej dowiedzieć, to przygarnąć i poznać w całości. Taką pozycję warto mieć na swojej półce i do niej wracać. Warto również przekazywać ją kolejnym pokoleniom, by pamiętały, aby nigdy nie zapomniały.

      Jedno co mogę powiedzieć, aby Was zachęcić - nie pożałujecie. To piękna, ale i szalenie trudna historia. Prawdziwa historia. Podobno to właśnie życie pisze najpiękniejsze historie - zgadzam się z tym twierdzeniem w stu procentach, a Wirę gorąco, ale to bardzo gorąco polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu W.A.B.


2 komentarze:

  1. To moje klimaty, powieść z pewnością podbije moje serce. Nie mogę się doczekać, aż ją przeczytam :)
    Pozdrawiam
    Osobliwe Delirium

    OdpowiedzUsuń
  2. Okres II wojny światowej budzi moje największe zainteresowanie i staram się czytać wszystko co dotyka tej tematyki. Wira z Powstania to dla mnie lektura obowiązkowa

    OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...