piątek, 15 lipca 2016

"Po co komu mamut?" - Agnieszka Frączek

Tytuł: Po co komu mamut?
Autor: Agnieszka Frączek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Egmont
Seria: Poczytaj ze mną
Data wydania: 18 maja 2016
ISBN: 978-8-281-1431-9
Liczba stron: 48


     Poczytaj ze mną, to seria książeczek dla dzieci, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Literacki Egmont. Jak pamiętacie miałam już możliwość recenzować dla Was Różowe babeczki, które również należą do tej serii. Tym razem mamy do czynienia z wierszowaną bajką. Czy i ta książeczka wywarła na mnie tak duże wrażenie?

     Sympatyczny mamut, który całe wieki spędził jako malowidło na ścianie jaskini, postanawia zmienić miejsce zamieszkania i wyruszyć w szeroki świat. Czeka na niego wiele niespodzianek...

     Czym jest wierszowana bajka? Jest to zazwyczaj niezbyt długa, rymowana opowieść o mało skomplikowanej fabule. Kiedyś bohaterami bajek najczęściej były zwierzęta, którym przypisywane były typowe, stereotypowe cechy i  zachowania ludzi. Bajki miały charakter wychowawczy i zawsze kończyły się morałem. Dziś czytelnicy nie lubią moralizowania, dlatego współczesną bajkę, częściej zamyka celna pointa. Tych informacji dowiemy się z krótkiego tekstu na początku książeczki. To bardzo cenne informacje dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają swoją czytelniczą przygodę. Wspomniane również będą nazwiska takich wybitnych autorów jak: Adam Mickiewicz, Julian Tuwim, czy Jan Brzechwa.     Po co komu mamut to niezwykle urocza, ciekawa i dość zabawna historia o maleńkim mamucie. Zwierzątko po wielu, wielu latach spędzonych na ścianach jaskini postanawia wyruszyć w świat w poszukiwaniu nowego domu. Po drodze, czeka go wiele ciekawych przygód. Mamut pozna nowe zwierzątka, takie jak kot, groźny wróbel i koza oraz zabawnego tresera.
Wierszowane bajki czyta się niezwykle szybko, a zgrabnie dobrane słowa łatwo zapadają w pamięci dzieci. Ilustracje Joanny Rusinek są barwne, zabawne i przyciągają wzrok dziecka. Będąc małym dzieckiem uwielbiałam czytać książki, jednak fascynowało mnie również tworzenie własnych historii opartych właśnie na ilustracjach. Z tą książeczką miałabym dużo zabawy! 

     Rodzice wybierając książeczki dla swoich pociech na pewno zwracają uwagę na czcionkę. Po co komu mamut napisany jest dużą i kontrastującą z tłem czcionką, co ułatwia czytanie najmłodszym. Dzięki barwnym obrazkom dzieci mogą skupić się na książeczce, podczas gdy rodzice będą im czytać. To co jest ważne dla wielu rodziców, to cena książek. Bajki z serii poczytaj ze mną są w naprawdę dobrej cenie, co jest ich kolejnym plusem.     Po co komu mamut to wspaniała książeczka, która umili czas najmłodszym czytelnikom i ich rodzicom. Zabawna, wierszowana bajka, w przystępnej cenie, to książeczka, która zadowoli niejednego. Barwne ilustracje są idealnym uzupełnieniem wartościowej treści. Kto zgadnie, po co komu mamut? :)Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont
Książka bierze udział w wyzwaniu: Dziecięce poczytaniaCzytam ile chcęGrunt to okładkaW drodze

12 komentarzy:

 1. Świetna książka na prezent dla dziecka. Super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłabym śmiało ją polecić mojemu chrześniakowi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak piękna szata graficzna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna prawda? :) Lena już na nią zwróciła uwagę ;)

   Usuń
 4. Czcionka z pewnością odgrywa ważną rolę i dobrze, że ta kontrastuje odpowiednio z tłem. Ciekawa publikacja. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdybym miała kontakt z małą siostrzenicą, na pewno kupiłabym jej taką książeczkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością byłaby zadowolona!Z tej, jak i z recenzowanych trochę wcześniej "Różowych babeczek" ;)

   Usuń
 6. Jeszcze 3 lata i dla siostry będzie wspaniała!

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...