niedziela, 19 marca 2017

"Siedem spódnic Alicji" - Joanna Jurgała - Jureczka [recenzja]


 (...) nasze życie, jest teatrem reżyserowanym przez wielkiego mistrzaTytuł: Siedem spódnic Alicji
Autor: Joanna Jurgała - Jureczka
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Data wydania: 23 stycznia 2017
Liczba stron: 304


     Do tej pory nie miałam styczności z piórem Pani Joanny, jednak kiedy ujrzałam okładkę jej najnowszej książki, wiedziałam, że muszę ją poznać. Odczuwałam bijące od niej ciepło i liczyłam na to, że zawarta w niej historia będzie równie atrakcyjna, jak sama okładka. Czy tak było?

      Wśród urokliwych krajobrazów portugalskiego miasteczka Nazare, chorwackiego Molunatu i polskich Stawisk, Alicja będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, kim dla niej jest dumny i wyniosły hrabia Adam Franciszek Przebłocki,  a kim może stać się Dawid Zan.
Młody celebryta zmuszony jest spędzić parę dni na prowincji. Zanim jednak zamelduje się w hotelu "U Hrabiny", drogę zajedzie mu traktorek hand made prowadzony przez Czesia Rychłego, którego nazwisko stoi w sprzeczności z temperamentem. Czy będzie to zły, czy dobry znak? Kim okaże się zadziorna i niepokorna dziewczyna, którą uważał za pomocnicę ogrodnika? Jakie wartości odnaleźć można na prowincji, gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością, a sytuacje opisane z przymrużeniem oka prowokują do pytań o rzeczy ważne i najważniejsze?

       Kiedy już książka trafiła w moje ręce, zastanawiałam się co też się  w niej kryje. Snułam wszelkiego rodzaju domysły i nic mi nie przychodziło do głowy, co kryć się może "pod spódnicami" i to siedmioma! Knułam, kombinowałam, wymyślałam, ale na nic to było. Jedyne co mi pozostało, to zmierzyć się z treścią i piórem autorki, po którym nie do końca wiedziałam, czego mogę się spodziewać.

       Książkę czyta się bardzo szybko. Jest napisana prostym i lekkim językiem, a stylowi autorki nie można nic zarzucić. Do tego przyjemna fabuła i akcja tocząca się dość równym tempem. W historii przedstawionej przez Joannę Jurgała - Jureczka pojawia się wiele niedomówień, Sytuacje potrafią rozśmieszyć, dzięki czemu powieść może być skierowana do każdego, zarówno do młodszego odbiory, jak i starszego. 

      Siedem spódnic Alicji to powieść obyczajowa, w której przeplata się szczęści z udręką i cierpieniem, miłość ze swą siostrą, nienawiścią. To słodko - gorzka opowieść o  pięknej i uczuciowej miłości, w której na próżno szukać romantycznych uniesień, czy erotyzmu. Tego się tutaj nie znajdzie. Czy w takim razie można tutaj znaleźć emocje? Zdecydowanie tak. Może nie są wstrząsające i wbijające w fotel. Delikatne, przyjemne i ciepłe.

       Autorka w swojej powieści zabiera czytelnika w malownicze zakamarki Portugalii w miejscowości Nazare, ale i do Chorwacji i polskich Stawisk. Dzięki plastycznym i barwnym opisom zapragnęłam zobaczyć te miejsca na żywo. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je odwiedzić, gdyż może to być niesamowita podróż.

       Siedem spódnic Alicji to lekka, przyjemna, ciepła i przepełniona uczuciami powieść o pięknej miłości i malowniczych krainach. To książka, która może być skierowana zarówno do starszego, jak i młodszego odbiorcy. Słodko - gorzka opowieść, która wzrusza, ale i bawi. Polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i s-ka


12 komentarzy:

 1. Nie mówię książce nie - bo fabuła zapowiada się interesująco. Ale kiedy się skusze na czytanie - tego nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ przyjemnie się czyta tę recenzję. Niby obyczajówka i romanse to nie moja bajka, ale idzie wiosna, a ta książka mogłaby pomóc jakoś miło przywitać tę porę roku. Pozdrawiam <3

  OdpowiedzUsuń
 3. O książce słyszałam i możliwe, że za jakiś czas przeczytam, bo lubię od czasu do czasu takie lżejsze powieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nabrałam wielkiej ochoty na tę książkę 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjna powieść! Bardzo gorąco ją polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygował mnie tytuł tej powieści i zastanawiałam się, co się za nim kryje i o co chodzi z tymi spódnicami :) Teraz wiem, że muszę koniecznie poznać tę historię :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezbyt często sięgam po powieści obyczajowe, ale kto wie, może jak będę szukała czegoś lekkiego i ciepłego, to skuszę się na tę lekturę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta gorzkość na razie mnie powstrzymuje przed czytaniem, bo książkę mam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiele dobrego czytałam o tej powieści i jestem jej ogromnie ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasem warto poczytać takie spokojne powieści obyczajowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. O jeju, to coś dla mnie! Uwielbiam podobne książki, chyba czas i za tą się rozejrzeć w pobliskiej bibliotece <3

  PS: w 4 akapicie masz literówkę, zjadłaś ostatnią literkę słowa 'szczęści(e)' ;)

  Pozdrowienia,
  Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...