sobota, 11 czerwca 2016

Zaufaj sobie i usłysz swój głos

"Bądź dla siebie dobry. Elfie pogotowie" - Cherry Hartman,
R.W. Alley


Tytuł: Bądź dla siebie dobry. Elfie pogotowie
Tytuł oryginału: Elfs-help
Autor: Cherry Hartman
Ilustracje: R.W. Alley
Tłumaczenie: Ernest Bryll i Marta Bryll
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
ISBN: 978-83-7785-875-2
Liczba stron: 84


     Bądź dla siebie dobry to podróż w stronę spełnienia, spokoju i cudu życia. Zamieszkujące książkę dobroduszne, wrażliwe i bardzo mądre elfy pokażą ci, jak osiągnąć pogodę ducha. Zwięzłe teksty psycholog Cherry Hartman, wspaniale zilustrowane przez R.W. Alleya, tworzą całość pełną humoru, wdzięku, ciepła, ale przede wszystkim porad, jak wieść spokojne i harmonijne życie [materiały wydawnicze].


     Książeczka, którą dziś Wam przedstawiam, to zbiór porad, mających na celu pomóc zwalczyć złe emocje. To swego rodzaju prywatna autoterapia, jaką każdy z nas może sobie zafundować we własnym zaciszu. Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami? Jak zaakceptować samego siebie? Jak być lepszym człowiekiem? To jedne z pytań, na które znajdziemy tu odpowiedzi. Elfie pogotowie po raz pierwszy pojawiło się w 1987 roku w książeczce Bądź dla siebie dobry, która ukazała się nakładem wydawnictwa Abbey Press. 

     Pierwsza z myśli, jaką poznajemy w tej publikacji, jest zarazem pierwszą, która trafia bezpośrednio do mnie.
Zaufaj sobie. W głębi duszy dobrze wiesz, czego naprawdę potrzebujesz i czego pragniesz.
Kto z Was nie stoi czasem na rozstaju dróg, zastanawiając się, co wybrać? Jaki kierunek będzie dla nas najlepszy? Czego oczekuję od siebie i od życia? Z całą pewnością mając takie słowa przed oczami, będzie nam łatwiej. Przecież wystarczy zaufać sobie!

     Bardzo spodobała mi się porada numer 4.

Miej i wyrażaj swoją opinię otwarcie. Czasem dobrze jest usłyszeć swój głos. 

Znam wielu wspaniałych ludzi, którzy mają problem z wyrażaniem własnego zdania. Otworzeniem się przed innymi. W wielu przypadkach, ludzie ci są strasznie samotni, mimo, iż wokół nich może być setka ludzi. Wyrażanie własnej opinii jest niezmiernie ważne i pomaga kształtować naszą osobowość. Uwierzcie w siebie, postarajcie się usłyszeć swój głos.


     Myśl numer 32 jest bardzo ważna. Dla mnie również. Szkoda, że przez długi czas nie potrafiłam wcielić jej w życie. Jednak lepiej późno, niż wcale!
Jeśli ktoś cię źle traktuje, nie bój się ostro zareagować.
Te słowa w pierwszej kolejności chciałabym skierować do osób, które w życiu doświadczyły wiele złego. Do kobiet, które nie potrafią sprzeciwić się mężczyźnie tyranowi. Do dzieci doświadczających przemocy w rodzinie. Do wszystkich tych, którzy w swoim życiu spotkali się z przemocą zarówno fizyczną, jak i psychiczną, która często okazuje się być bardziej bolesna.

     Bardzo ciekawa jest porada, kryjąca się pod numerem 37.
Jeśli któraś z tych porad nie jest zgodna z tym co czujesz w głębi serca, porozmawiaj o tym z kimś i może napisz inaczej, właśnie tak, jak czujesz.
Drodzy blogerzy, te słowa pragnę skierować właśnie do Was. Czy nie spotkaliście się już z opiniami, że inni wystawiają pozytywne oceny książkom, które w rzeczywistości nie za bardzo im się podobały? Czy część z Was o tym nie pisała? Takie słowa powinny znaleźć się na pierwszej i ostatniej stronie każdej publikacji, przekazywanej do recenzji. Nie bójmy się wyrażać szczerej, płynącej prosto z serca opinii. Konstruktywna krytyka jest zdecydowanie lepsza, niż przekoloryzowana "dobra" ocena.
Stosując się do powyższego, pragnę napisać, że nie ze wszystkimi poradami się utożsamiam. Pechowa trzynastka, czyli porada, z którą nie zgadza się moje sumienie.
Widzisz smutek na czyjejś twarzy - weź głęboki oddech. Spokojnie. Pamiętaj: uszczęśliwianie innych nie jest twoim obowiązkiem.
O ile uszczęśliwianie innych do moich obowiązków nie należy (choć lubię to robić!), to koło czyjegoś smutku i cierpienia po prostu nie potrafię przejść obojętnie.

     Podsumowując, Bądź dla siebie dobry to niezmiernie ciekawa, pełna życiowych porad książeczka, która z przyjemnością zadomowi się w niejednej prywatnej biblioteczce. Jest to świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Warto dołączyć do niej kolorowe kredki, gdyż obrazki aż się proszą o nadanie im ciekawych barw! Ta książeczka, jest świetnym mini poradnikiem, który udzieli nam odpowiedzi na pytania jak być lepszym człowiekiem, jak żyć w zgodzie z samym sobą i jak zaakceptować nasze małe, własne ja. 


 
Za egzemplarz książeczki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i s-ka 


 Książka bierze udział w wyzwaniu: Czytam ile chcęFantazyjny Alfabet StronicowyGrunt, to okładkaPod hasłem

16 komentarzy:

 1. Konstruktywna krytyka jest bardzo ważnym elementem recenzji, ważna jest też odpowiednia i sensowna argumentacja własnego zdania. O poradniku wcześniej nie słyszałam, ale zachęciłaś mnie bardzo :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytam tego typu porady i sie nad nimi zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Kilka z nich szczególnie utkwiło mi w pamięci ;)

   Usuń
 3. Już sam tytuł daje do myślenia i zachęca do sięgnięcia po książkę. Rada 32 chyba każdemu się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawda! Konstruktywna krytyka jest lepsza niż sztuczny zachwyt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz rację ;) Lepiej wyrażać szczerą opinię o danej książce, niż zmyślać. Przecież nie o to w ty, chodzi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie! Zmyślaniem tylko szkodzimy, szczególnie autorowi

   Usuń
 6. Koniecznie muszę przeczytać :) Lubię takie poradniki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie jest to pozycja idealna dla Ciebie ;)

   Usuń
 7. Podoba mi się porada numer 4 :)
  Nie sądziłam, że ta mała książeczka może kryć w sobie tak wiele mądrości. Brzmi naprawdę dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam Ci szczerze, że gdy trafiła w moje ręce również miałam mieszane uczucia. Jednak kiedy tylko się zaczęłam wczytywać... Sama wiesz ;)

   Usuń
 8. Lubię takie piękne ryciny w książkach. Zapisuję sobie ten tytuł na swojej liście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powinnaś być zachwycona, ponieważ są na co drugiej stronie! ;)

   Usuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...