poniedziałek, 30 stycznia 2017

"Zanim" - Katarzyna Zyskowska - Ignaciak


Miłość jest szaleństwem, jest niepojęta i zwodnicza. Potrafi bowiem odebrać rozsądek nawet najracjonalniejszej, najpragmatyczniejszej osobie. 
Tytuł: Zanim
Autor: Katarzyna Zyskowska - Ignaciak
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 14 września 2016
Liczba stron: 336


     Czy ktokolwiek z nas zastanawiał się, jak wyglądało życie wielu znanych osobistości przed dokonaniem ich wielkich czynów? Jacy byli za młodzieńczych lat? Muszę przyznać, że nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jaka mogła być Maria Skłodowska przed zamieszkaniem we Francji? Kiedy tylko zobaczyłam tę książkę wiedziałam, że muszę ją poznać. Dla mnie Maria była Polką mieszkającą we Francji, stąd też bardzo chciałam poznać jej pełną biografię.

     Jest styczeń 1886 roku. Osiemnastoletnia Maria Skłodowska przyjeżdża do Szczuk, niewielkiej wsi na peryferiach zaboru rosyjskiego. Panienka ze zubożałej nauczycielskiej rodziny marzy o studiach, lecz zamiast tego zmuszona jest zarabiać na życie jako guwernantka we dworze bogatego ziemianina, Juliusza Żórawskiego. W scenerii pól i sielskiego dworu, w cieniu parkowych alejek oraz kominów cukrowni Krasiniec rozkwita płomienne uczucie młodej nauczycielki i syna właściciela majątku.  Miłość pierwsza, burzliwa, płomienna. Miłość niemożliwa.

     Powieść Katarzyny Zyskowskiej - Ignaciak opowiada o losach przyszłej noblistki jeszcze mieszkającej w Polsce. Oparta na faktach historycznych i osnuta odrobiną beletrystyki. Co ciekawe poznajemy również losy całej rodziny. Mała Maria bardzo szybko straciła matkę, która zmarła na gruźlicę. Matka - najważniejsza, najbliższa, najukochańsza osoba, jaką może mieć dziecko.

      Autorka ma niebywały talent do tworzenia barwnych i malowniczych opisów, dzięki którym czytelnik nie ma żadnego problemu z wczuciem się w sytuację. Sama momentami odnosiłam wrażenie, że przyglądam się bohaterom spędzając czas nad rzeczką Węgierką, czując podmuch wiatru i promienie słońca.

      Maria nigdy nie należała do zwyczajnych kobiet. Lubiła postawić na swoim. Interesowała się od zawsze nauką, co inni oceniali jako dziwactwo. Pomagała dzieciom, skrywała swoje wyznanie i zakazaną miłość. Jako pierwsza kobieta zyskała miano Profesora, a dwie Nagrody Nobla - cóż, o tym chyba wiedzą wszyscy akurat.

     Książkę czyta się niezwykle szybko, a co najważniejsze - przyjemnie. Zastanawiałam się, czy nie będzie uciążliwy język, ale bez problemu można się w nim odnaleźć. Piękna historia, którą zdecydowanie warto poznać i szerzyć ją wśród Polaków. Bardzo często sięgamy po powieści biograficzne opowiadające o życiu sławnych ludzi spoza naszych granic. Jak się mówi: "Cudze chwalicie, swojego nie znacie". Coś w tym powiedzeniu faktycznie jest. Cieszę się jednak, że coraz częściej sięgamy zarówno po literaturę polską, jak i dotyczącą naszych rodaków!

      Zanim autorstwa Katarzyny Zyskowskiej - Ignaciak to ciepła, przyjemna i lekka powieść o jednej z najbardziej znanych kobiet w Polsce i Francji, a może i na świecie. Warto poznać jej losy zanim opuściła granice naszego kraju. Ja jestem zachwycona i jestem pewna, że wielu z Was również będzie. Polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu MG

4 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tym wydaniu, ale masz rację, naprawdę warto przekonać się do polskich biografii. Tytuł z pewnością sobie zapamiętam. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam pióro Zyskowskiej - Ignaciak. Jakoś specjalnie nie fascynuje mnie ta postać, ale skoro ta autorka o niej pisze, to biorę w ciemno. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba książka nie dla mnie, jakoś mnie nie interesuje ;)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 4. Lekka lektura, która by mi się teraz przydała :)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Jest mi niezmiernie miło, że trafiliście na mojego bloga. Będzie mi jeszcze milej jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza. Dzięki temu wiem, co Wam się podoba i jaka jest Wasza opinia na dany temat. Pozostaw po sobie ślad, a na pewno Cię odwiedzę!
Pozdrawiam,
Daria

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...